В дистанційному навчанні переважає письмова форма комунікації учень - вчитель, і тут починається біда. Діти звикли переписуватись з батьками, друзями, коментувати пости, але ну ніяк не офіційне листування з вчителем, а в нашому випадку ще й іноземною, адже це навчання в польській школі - польською.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą
В листуванні навпаки: вчитель тебе не бачить, створює своє враження суто з отриманого листа. Твій письмовий образ має бути бездоганним, адже письмова комунікація на відміну від усної (відмінностей купа, зверну увагу на важливі для нас):
позбавлена невербальної інформації, що складає до 80% (!) інформації яку отримує від нас співрозмовник в реальній розмові (згадай свою бурхливу жестикуляцію, коли ти пояснюєш щось вчителю іноземною мовою!);
ти не можеш підлаштуватись під «настрій» співрозмовника і вибрати відповідну тактику бесіди;
Після кліку «wyślij» змінити текст / виправити помилку вже не можливо;
Коли отримую деякі листи то заздрю терпінню польських вчителів які приймають такі тексти. Саме тому ми вирішили з нашими учнями проговорити особливості спілкування з вчителем через електронний щоденник, мейл чи teams. Тут кілька базових тезисів, які ми на зустрічі опрацювали детальніше, і плануємо продовжити цикл лекцій, адже бездоганність не має меж!
Аdres mailowy
Чи траплялось Тобі отримувати лист від особи з поштовою адресою типу sikukaku@… чи tvojadivchynka@…? Згадай своє перше враження. А саме воно впливатиме на те, з яким настроєм читатиме вчитель лист далі. Не забудь, що польські викладачі не читають кирилицею, тому твоє ім'я можуть не вгадати, якщо його підтягне твій мейл.
Tytuł - temat wiadomości
Уяви собі поштову чи іншу скриньку вчителя, де сотня листів з назвою Praca domowa, або Fwd:Praca na lekcji. Думаєш, легко в такому розібратись? Виділяйся з маси своєю культурою та повагою до часу і праці вчителя - чітко сформулюй назву листа. Наприклад: ZD: «Prąd zmienny», Poprawa: «Równania», Prośba o wyjaśnienie tematu… Кожен вчитель може запропонувати свою класифікацію, дотримуйся її! Це з перших рядків покаже, що ти відповідально ставишся що предмету, а відповідно і до особи вчителя. Повір, це точно "+" в карму!
Kultura wypowiedzi
Окрема і дуже довга історія, але з основного тезисно:
не відправляй домашку чисто CTRL V, тим паче коли там наприкінці автоматично з'являється лінк на сторінку з якої стягнуто завдання.
Текст листа перекладеній через Google translate звучить як «мені так по-барабану на твій урок, що навіть лінь прочитати то, що тобі пише Google» Не ображайся, коли на таке вчитель не відповість, бо насправді може просто не зрозуміє про що мова.
Не перестарайся з підкресленнями, великими літерами, кольоруванням тексту.
Нова думка - новий абзац. Текст однією "ковбаскою" не читабельний і скоріш за все ти просто сам не розібрався що пишеш.
Розділові знаки важливі.
Граматика - це твій єдиний шлях до порозуміння. Граматично кривий текст показує, що повідомлення написано нашвидкуруч. А це аж ніяк не мотивує вчителя витрачати свій час
і т.д. і т.п.
Bądź precezyjny, grzeczny, gramatycznie poprawny, punktualny.
Początek i zakończenie wiadomości
Усталені форми на початку і в кінці повідомлення це основна риса епістолярного жанру. Так ти показуєш свою повагу, вихованість і що тобі насправді залежить на розв'язання твого питання в листі.
Розпочинаємо офіційний текст Szanowni Państwo, Szanowna Pani, Szanowny Panie, Dzień dobry, (з комою і одним відступом між звертанням і основним текстом), але в жодному разі не Witam (якщо, правда, ти не пишеш другу). Подумай, чи формат дозволяє Pani + ім'я (це щось між офіційною формою та звертанням на «ти»), але ніколи не Pan/Pani + прізвище. Слідкуй за граматичними формами Pani +3 os. lp., але це вже інша історія… Вчи граматику!
Закінчуй лист Z poważaniem, Z wyrazami szacunku (без коми) + своє ім'я та прізвище в наступному рядку, але не Pozdrawiam (якщо ти не пишеш другу).
Форму привітання можеш пропустити, якщо листування в той сами день продовжується і перейшло в діалог.
Odpowiedz na wiadomości
Не залишай листи без відповіді. Постав себе на місце вчителя, який опрацював твою домашку, висилає тобі детальний фідбек для самоаналізу, а у відповідь тиша… І не ясно: чи учень зрозумів, чи він взагалі живий!? Пам'ятай, що вчитель в щоденнику бачить чи ти взагалі відкрив лист-повідомлення.
Звертай увагу коли ти відправляєш лист: інформація надіслана після 16:00 буде опрацьована на наступний робочий день (якщо тільки не добра воля вчителя, бо розгрібають вони поштові завали зазвичай вночі); а домашка вислана за 5 хв до початку уроку виглядає підозріло "не авторськи".
Informacja o załącznikach
Прикріплений додаток під назвою «Знімок екрана 2021-01-20 о 10.23.02» абсолюно нічого не говорить вчителю, тимпаче якщо він / вона завантажує десятки таких докуменітв на свій диск. Коли додатків кілька - опиши кожен з них, напр.:
Załączam:
«ZD Równania» - wykonanie równań, ćwiczenie 2, 4;
«Wykresy» - osobny plik z wykresami figur do zadania 5.
Вчитель не повинен здогадуватись що в твоєму листі. Будь максимально зрозумілий.
Якщо додаток - це фото твого конспекту, подбай про відповідно горизонтальне чи вертикальне розташування тексту на фото (в teams не можна перевернути картинку), та якість фото - нема нічого гіршого за дешифровку незрозумілого почерку на розмитому фото.
Ось вершина айсберга, того, як ти можеш формувати свою особистість в листах.
Напиши нам і реєструйся на лекції, де ми на прикладах і граматиці розберемо ці та інші секрети як правильно вести листування в школі, чи університеті!
Слідкуй за нами в соцмережах.
Запрошую на лекції та зустрічі,
координаторка проєкту, полоністка, тьюторка
Ольга Бочкар
Comments